Humans Sezon 1 (RECENZJA)

Serial Humans jest produkcją a właściwie koprodukcją  brytyjsko-amerykańskej stacji Channel 4 oraz AMC. Czy warto zobaczyć ten serial?

PREZENTUJE : PAULINA

Serial Humans jest produkcją a właściwie koprodukcją  brytyjsko-amerykańskej stacji Channel 4 oraz AMC. Jak to już bywa w Hollywood jest to koprodukcja (jak widać, amerykanie nie są szczególnie kreatywni i pracowici, by wymyślić coś swojego) szwedzkiego serialu Äkta människor.

Historia jest osadzona w alternatywnej rzeczywistości, gdzie ludzie mają swoje „gosposie” z jednym wyróżniającym się szczegółem. Tymi pomocnikami nie są zwykli ludzie a idealnie odwzorowane roboty, które dosłownie zastępują człowieka w zwykłych domowych obowiązkach takich jak: pranie, sprzątanie, gotowanie. Istnieją również androidy, które są zaprogramowane do roli sprzedawców czy opiekunów osób starszych.

Połączenie dramatu z nutą sci fi w obecnych czasach to dość częsty zabieg, nie zawsze udany, lecz  w tym razem wypadł na prawdę bardzo dobrze. Można by się pokusić o stwierdzenie, iż jest to serial również o podtekście psychologicznym. Przede wszystkim w tej produkcji powstają pytania, np czym jest człowieczeństwo – czy tylko ludzka istota może posiadać uczucia, potrafi je określić kochać czy nienawidzić?  Może warto się też zastanowić czy jest sens budowania owych maszyn. To jest pewna zagwozdka, nad którą widz musi sam sobie odpowiedzieć.
Sama fabuła nie jest przesycona aż nadto efektami specjalnymi, gdzie widz może czasem mieć pewien niedosyt jak na film sci fi, lecz w mojej ocenie jest to zdecydowanie dużym atutem. Wszak nie skupiamy się na nowinkach technologicznych lecz na relacjach międzyludzkich oraz relacjach człowiek-robot.

Historia jest również przedstawiona z punktu widzenia różnych bohaterów. Rodzina Hawkinsów, która boryka się z problemami życia codziennego (problemy małżeńskie zazębiające się z problemami ich dorastających dzieci) czy naukowiec starszej daty, który ze względu na swój wiek potrzebuje, a może tylko jest mu ona narzucona, pomoc medyczna androida. Inny punkt widzenia poszczególnych bohaterów daje nam szansę do namysłu nad naszym życiem codziennym, nad naszym postępowaniem w relacjach międzyludzkich.

Plusy:

  • zdecydowanie fabuła, nie jest przedstawiona w sposób przerysowany i sztuczny,
  • gra aktorska w szczególności Gemma Chan (Anita / Mia), zasługuje na pochwałę,
  • różnorodność postaci,
  • serial stawia nam, widzom, wiele życiowych pytań, nad którymi  musimy się porządnie zastanowić,

Minusy

  • bardzo mała ilość wątków sci fi, co dla fanów tego gatunku może sprawiać pewien niedosyt (tzw. kwestia gustu) 🙂
  • można się przyczepić, że fabuła rozwija się w bardzo powolnym tempie, przy czym sama nie byłam zachwycona (lecz może jest to wina tego, że preferuję seriale czy filmy gdzie akcja jest przedstawiona w sposób bardziej dynamiczny),

Za neutralny punkt uznałabym, że występuje tutaj bardzo mała ilość wątków sci fi,co, jak już podkreślałam, fani owego gatunku mogą nie być zachwyceni, lecz osobiście uważam to za plus. (tzw. kwestia gustu) oraz mała liczba epizodów (zaledwie 8) – a może to atut, przynajmniej akcja nam nie dłuży się w nieskończoność.

Podsumowując, serial Humans, jest bardzo mocną propozycją dla fanów tematyki dotyczącej robotów czy sztucznej inteligencji. Osobiście, uważam, że Humans jest bardzo porządnym kinem swojego gatunku  i jednocześnie stawia przed nami wiele pytań, nad którymi musimy sami sobie na nie odpowiedzieć. Z czystym sumieniem mogę go polecić nie tylko miłośnikom sci fi, ale również zwolennikom dramatu czy filmów psychologicznych. Serial został przedłużony o kolejny sezon i nowe odcinki będzie można obejrzeć jeszcze w tym roku.

 OCENA:  8/10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: