Prison Break (RECENZJA)

Znalezione obrazy dla zapytania prison break

W przyszłym roku po kilku latach przerwy powraca kasowy hit Prison Break. Z tej okazji warto podsumować  4 poprzednie sezony serialu. Może zawierać spojlery.

PREZENTUJE : PAULINA

Serial Prison Break był emitowany w latach 2005-2009 i doczekaliśmy się aż 4 sezonów. Opowiada o Michaelu Scofieldzie,  którego starszy brat, Lincoln, jest skazany na śmierć w więźniu Fox River. Wierząc w niewinność brata postanawia go uratować, tworząc genialny plan, ukrywając go w tatuażach, które zrobił sobie na swoim ciele, dlatego pozoruje napad na bank, by trafić do tego samego zakładu karnego.

Znalezione obrazy dla zapytania prison break sezon 1

Zacznijmy od początku. Sezon pierwszy był na prawdę świetny.  Fabuła przemyślana, trzymająca w napięciu, zadbany o (prawie!) każdy detal. Świetnie pokazane życie w więzieniu, intrygi itp można tak w nieskończoność. Bohaterowie przedstawieni są fantastyczni, każdy wykreowany fantastycznie, z różnymi problemami i rozterkami, nie są jednocześnie pokazani jako ten zły czy dobry (no większość) – każdy ma swoje za uszami XD.
Oczywiście sezon nie mógł się zakończyć inaczej jak „happy endem” – czyli ucieczka udana, jednak nie do końca.

Dalszą część ucieczki poznajemy w drugim sezonie, tym razem poza murami więzienia. Bohaterowie za wszelką cenę starają się ukryć i przechytrzyć wszystkie służby, które ich ścigają. Sezon był znacznie gorszy od poprzedniego, nieco chaotyczny i chyba nie do końca przemyślany.

Trzeci sezon, to widać ewidentny skok na kasę producentów.  Z racji, iż drugi sezon nie został ciepło przyjęty przez widzów, dlatego sezon został skrócony o połowę(!) odcinków. Zwykle miał 22 epizody z kolei ten otrzymał tylko 13, ale również nie zachwycił, a nawet wręcz przeciwnie. Widać było kompletny brak pomysłu na dalsze losy bohaterów, dlatego tym razem postanowili na powrót do starego schematu czyli ucieczka z wiezienia, tym razem nie z amerykańskiego a panamskiego. Oczywiście, znów następuje „happy end” i ucieczka kończy się sukcesem.

Znalezione obrazy dla zapytania prison break sezon 3

Czwarty sezon, woła o pomstę. Kompletny brak pomysłu na finałowy sezon. Głupota goni głupotę, absurd goni absurd. Przykład: w trzecim sezonie uśmiercili miłość głównego bohatera, z kolei w tym nastał cud – Sara żyje (to jak zmartwychwstanie Taylor z Mody na sukces). Nie umiem nawet podsumować tej katastrofy.

By „godnie” zamknąć rozdział pod tytułem Prison Break producenci postanowili nakręcić dodatkowy film The Final Break. W tej części znów przenosimy się do więzienia a tym razem uciekinierem nie jest Michael a jego ukochana Sara, która była z nim w ciąży (ten zabieg miał chyba tylko dodać dramaturgi w tej historii, no ale…). Koniec końców historia kończy się tak, że Michael poświęca swoje życie by ratować swoją miłość (i tak by umarł – w końcu był śmiertelnie chory XD). I w ten sposób miała się zakończyć ostatecznie historia o braciach zmagających się z ciągłą ucieczką.

Podsumujmy sobie sezony :
sezon 1 – genialny
sezon 2 – dobry
sezon 3 – hmm…
sezon 4 – OJ!!!

No właśni miała! Po latach od zakończenia serialu producenci postanowili wznowić produkcję i najnowszy 5 sezon, który będzie liczył zaledwie 10 odcinków, pojawi się w 2017 roku w stacji Fox.

O czym będzie najnowszy sezon? Fabuła będzie opowiadać (uwaga!!!)…. o ucieczce z więzienia. „Nowa historia”, nowy plan ukryty w nowych tatuażach. Tym ciekawsze, okaże się, iż nasz bohater wcale nie zginął a jest skazańcem w więzieniu w Maroku, mamy również poznać wiele niewyjaśnionych wątków. Dla mnie to odgrzewany kotlet i ewidentny skok na kasę, nic więcej. Nie wróżę tej produkcji wielkiego sukcesu, sama zapowiedź zdradza wiele szczegółów – pokazanie, że Michael żyje i z powodzeniem ucieka z więzienia – komentarz chyba zbędny,
choć jak mówią: nigdy nie mów nigdy.
Oczywiście nie skreślam tej produkcji na starcie, z chęcią obejrzę dalsze losy, być może scenarzyści czymś nas zaskoczą i pojawi się ciekawy twist – kto wie?

Znalezione obrazy dla zapytania prison break season 5

Podsumowując – serial do najgorszych nie należy. Niestety widać, że to kolejna amerykańska produkcja z nastawieniem na jak największe zyski nie zważając na logikę fabuły. Być może moja ocena będzie nieco zawyżona z sentymentu do tej produkcji, jednak pierwszy i drugi sezon zasługują na uwagę widzów. Kolejne sezony to tylko odmóżdżacz i komedia – może ktoś się skusi? 😀

Ocena: 6-/10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: