The 100 (RECENZJA)

Znalezione obrazy dla zapytania the 100

Czas na kolejną recenzję prosto od działu filmowego. Dziś „na tapetę” rzucamy serial „The 100”. Warto obejrzeć?

PREZENTUJE : PAULINA

The 100 jest to serial post-apokaliptyczny produkcji stacji The CW. Akcja serialu The 100 umiejscowiona została 97 lat po nuklearnej wojnie, która zniszczyła cywilizację. Życie na statku kosmicznym staje się coraz trudniejsze – Arka powoli się rozpada i los ludzkości tam zamieszkująca jest w niebezpieczeństwie, dlatego postanowiono wysłać na ziemię grupę 100 młodych przestepców-nastolatków, którzy mają „sprawdzić” czy istnieje życie na planecie, któr niegdyś ich przodkowie opuścili.

Mamy już za sobą 3 sezony a 4 jeszcze przed nami, dlatego warto podsumować dotychczasowe poczynania produkcji.

Znalezione obrazy dla zapytania the 100 season 1

Z racji iż jest to serial emitowany w stacji The CW nie spodziewajmy się wielkiej, ambitnej produkcji, pojawiło się kilka dobrych (ale tylko kilka) i ogromna ilość słabych i absurdalnych wątków.

O pierwszym sezonie można powiedzieć, iż był „przyzwoity”. Poznajemy naszych bohaterów, ich życie, kulturę, sposób bycia.

Absurd numer 1: Grupka dzieciaków (!) wysłana na Ziemię potraktowana jako króliki doświadczalne, nie dość, że ich byt tam nie jest pewny to jeszcze zostali wysłani praktycznie bez jakiejkolwiek wiedzy i praktyki jak przetrwać w dziczy, są zdani tylko na siebie i liczyć na łud szczęścia.

Absurd numer 2: Planeta jak się okazuje nie jest wcale niezamieszkała jak się wszystkim zdawało. Jest zamieszkana przez tzw. Ziemian, którzy jednak przeżyli ową wojnę nuklearną, ale wytworzyli przez to nową kulturę, język czy tradycje, do tego okazuję się wyśmienitymi wojownikami – no błagam w niecałe 100 lat to nierealne.

Absurd numer 3:  Starcie Ziemianie vs Ludzie z Nieba (choć skojarzyło mi się jako wojna ludzi z epoki kamienia łupanego a czasami teraźniejszymi) – no i oczywiście Ci z brakiem doświadczenia wygrywają.

By całkiem nie zrażać do tej produkcji ma jednak ona kilka ciekawych wątków. Przede wszystkim przedstawienie, w dość oryginalny sposób, dwóch światów Ludzi z Nieba i Ziemian. Widać wyraźną różnicę między nimi. Ziemianie – ludzie prości, mający własne prawo (oko za oko- chyba najlepiej to opisuje) i hierarchię. Są wyśmienitymi wojownikami w walce wręcz, łucznictwie itp.
Ludzie z Nieba – czyli ludzie jakich znamy, znający nowoczesną technologię, medycynę itp.

Znalezione obrazy dla zapytania the 100 season 2

Sezon drugi powiedziałabym, że był dobry, zdecydowanie lepszy niż pierwszy. Rozwija się fabuła i bohaterowie. Możemy poznać bliżej kulturę Ziemian a także Ludzi z Nieba – tym bardziej, iż tym razem nie są wrogami a sprzymierzeńcami. Wspólny wróg jak widać łączy, ponieważ tym razem walczą przeciwko ludziom zamieszkującym bunkier w górach (który miał być schronieniem dla garstki ludzi przed wojną nuklearną). Akcja serialu mocno się rozwinęła w pozytywny sposób, całą akcja trzyma w napięciu i aż z przyjemnością czeka się na dalsze losy bohaterów.

Sezon trzeci to równia pochyła. Był dużo bardziej mroczny, ale niestety nie było to pozytywnym zabiegiem. Pierwsza część odcinków była nawet dobra, akcja rozwijała się powoli, do tego centralnym punktem była polityka Ziemian, z kolei w drugiej Jason (twórca serialu) chciał nadać serialowi nieco mroku, i nachalnie kopiował Grę o Tron – dodatkowo bardzo słabo. W pierwszej połowie Skaikru oraz Trikru zawierają przymierze oraz wspólnie starają się by panował ład i porządek (dokładniej: Ludzie z Nieba stali się 13 klanem, który mógł brać udział w politycznych rozgrywkach). Jak już wspomniałam, w pierwszej połowie akcja serialu rozwijała się powoli jednak to właśnie budowało całe napięcie oraz wzbudzało naszą ciekawość. Potem już było tylko gorzej. Zabijanie kluczowych postaci, które na dodatek nie miało sensu, co wywołało ogromne oburzenie większości fanów. Sceny i postępowanie niektórych postaci dosłownie  ściągnięte z Gry o Tron (to nawet nie było inspirowane a po prostu skopiowane). Jednym słowem kicha, potencjał zaprzepaszczony.

Znalezione obrazy dla zapytania the 100 lexa season 3

Podsumowując, po The 100 nie spodziawałam się niczego specjalnego – szczególnie, że to produkcja CW. Pierwsze swa sezony zapowiadały się nawet ciekawie, ale sezon trzeci zdecydowanie odstrasza. Jeśli chodzi o sezon 4 – to nie jestem pewna czy będę śledzić dalsze losy setki, bo jeśli mam oglądać drugą Grę o Tron w gorszym wydaniu to ja podziękuję.

Ocena: 4/10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: