Debiuty Muzyczne #388

dnia

Czas na kolejną dawkę debiutów.

Oskar Mir to wokalista odnajdujący się najlepiej w nurcie alternatywnego popu. To także prawdziwy Werter XXI wieku. Swoich muzycznych inspiracji wypatrywał w twórczości Niemena, bardzo często dopieszczając je brzmieniami żywego techno. W czasie pandemii, w 2020 roku, Oskar został headlinerem najdziwniejszej edycji festiwalu-widmo w Kostrzynie nad Odrą, nazwanym Narniostock, który odbył się  miejscu i czasie, gdzie zazwyczaj rozbrzmiewał Pol’And’Rock Festival. Przez ostatnie kilka lat artysta zdobywał doświadczenie, grając na festiwalu FAMA (brał tam też udział w warsztatach prowadzonych przez Piotra Piaseckiego, znanego jako Bajzel), uczestniczył w programie Tak Brzmi Miasto: Summer Camp oraz ZAiKS TekstMisja. Oprócz zagrania kilkudziesięciu koncertów w klubach i na festiwalach w Polsce — ostatnio wystąpił na swoim pierwszym zagranicznym festiwalu Bunda Rokas (Litwa). Pod opieką SmoothSail Music i 33 Records w ten sezon wkracza z planem wydania debiutanckiego albumu Orfeusz, który opowie słuchaczom o różnicach w postrzeganiu za dnia oraz nocą. Utwór udowadnia też, że rockowa konwencja w 2024 jest nadal świeża i być może jeszcze nie wszystko w tym gatunku zostało powiedziane. Wszystko za sprawą przesterowanego basu, ganiającego się z fajerwerkowymi gitarami. Jeśli ta piosenka — krążąc po świecie — zgubi się w Twojej głowie, z pewnością bardzo długo z niej nie wyjdzie. W piosence gościnnie na trąbce zagrał portugalski trębacz Joao Leite. Teledysk zrealizowany do piosenki jest odpowiedzią na pogłębiające się w Europie problemy z pamięcią i koncentracją. Jego wydanie jest rodzajem akcji społecznej promującej higienę pamięci i koncentracji.

TOMEK LIPIŃSKI – polski muzyk rockowy (wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek). Urodził się w 1955 roku w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury. Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów TILT i Brygada Kryzys, współtworzył też zespól Fotoness. Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” 2016). Wokalista, gitarzysta, jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”,„Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” i wielu innych. W latach 1991-1993 pisał felietony dla Tylko Rocka. Produkował i prowadził programy muzyczne „60/90” dla TVP oraz koncerty. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland , współtwórcą i prezenterem kultowej Radiostacji, redaktorem naczelnym Aktivista (2000). Prowadził także show Radia Roxy p.t. „Wysypisko” (z raperem Vieniem, 2010 – 2013) i program Radia Gdańsk „Czarowne chwile ze starym winylem” (z Jackiem Staniszewskim, 2013). Artysta wypuścił mini balladę “Jeśli na razie nie będzie normalnie” nawiązującą do utworu “Jeszcze będzie przepięknie”.

Karolina Szczurowska to 21-letnia artystka, która zyskała popularność po udziale w programie „The Voice of Kids” zaskakuje słuchaczy głębszym, bardziej intymnym utworem. Singiel, który jest trzecim wydawnictwem z nadchodzącego albumu, stanowi szczery list skierowany do bliskiej osoby Artystki, która odeszła zeszłego roku. Utwór pt. „Odwiedzać Cię”, zapowiada jeszcze bardziej emocjonalne i osobiste spojrzenie na sztukę. Wyjątkowy charakter tego utworu wynika z faktu, że możemy usłyszeć w nim fragment słów zapisanych przez bliską osobę Karoliny do jej pamiętnika, kiedy była jeszcze małą dziewczynką. Ten szczególny gest nadaje piosence niepowtarzalnego znaczenia i sprawia, że słuchacze mogą jeszcze głębiej wczuć się w przekaz zawarty w singlu.

Dodaj komentarz